Ochranný nápoj a pitný režim na pracovišti– co to znamená a kdo ho má komu poskytovat?

Ochranný nápoj a pitný režim na pracovišti – co to znamená a kdo ho má komu poskytovat?

Často se setkáváme s tím, že lidé vůbec neznají pojem „ochranný nápoj“. Všichni jsme zvyklí na bezpečnost práce, víme, že máme například nosit reflexní vesty, ochranné rukavice, helmy, boty a tak dále, ale tím chráníme pouze svůj zevnějšek.

Ochranný nápoj zjednodušeně doplňuje minerály a vitamíny, které jsme ztratili například vlivem pocení při vysokých teplotách, či v důsledku namáhavé práce v náročném prostředí. Hodí se jak pro horníky v dolech, tak i pro pracovníky v kancelářích, kteří se ve vedru potí u svých počítačů. Vysoké teploty ale nejsou jedinou podmínkou, ochranný nápoj se poskytuje i při nízkých teplotách.

Ochranný nápoj tedy máme obdržet od zaměstnavatele a dle zákona se zaměstnancům poskytuje za účelem ochrany před účinky zátěže teplem nebo chladem. Nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více jak 6,5 % hmotnosti cukru, ale mohou v něm být obsaženy látky, které zvyšují odolnost lidského organizmu. Ochranný nápoj nesmí také obsahovat více jak 1% hmotnosti alkoholu. Pro zaměstnance mladší 18 let nesmí obsahovat alkohol žádný.

certifikovane-ochranne-napoje-catus-prace-1200x628

Je pitný režim to samé?

Mnohé svádí házet ochranný nápoj a pitný režim do jednoho pytle, ale není tomu tak. Pro každý název platí jiná pravidla a jiná legislativa.

Pitný režim pro zaměstnance znamená zásobování pracoviště pitnou vodou, ale ochranný nápoj je poskytován na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami. Pokud na Vašem pracovišti stačí mít pouze pitný režim, můžete si ho například zlepšit díky 50% sirupům z Vysočiny.

Co říká zákon o ochranném nápoji?

Ochranný nápoj je tedy takový nápoj, který je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům v případě, že jsou vystaveni nevyhovujícím mikroklimatickým podmínkám, a to v rozsahu a za podmínek, které určuje prováděcí předpis.

Bližší podmínky poskytování ochranných nápojů nalezneme v § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

Jaký ochranný nápoj potřebujeme se dozvíme dle kategorií podle třídy a druhu práce. Část A nařízení vlády č. 361/2007 Sb. stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci. Kategorie jsou následující:

 

Třída práce

Druh práce

I

Práce vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou, kancelářské administrativní práce, kontrolní činnost v dozornách a velínech, psaní na stroji, práce s PC, laboratorní práce, sestavovaní nebo třídění drobných lehkých předmětů,

IIa

Práce převážně vsedě spojená s lehkou manuální prací rukou a paží, řízení osobního vozidla, a některých drážních vozidel, přesouvání lehkých břemen nebo překonávání malých odporů, automatizované strojní opracovávání a montáž malých lehkých dílců, kusová práce nástrojářů a mechaniků, pokladní.

IIb

Práce spojená s řízením nákladního vozidla, traktoru, autobusu, trolejbusu, tramvaje a některých drážních vozidel a práce řidičů spojená s vykládkou a nakládkou. Převažující práce vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou - dělnice v potravinářské výrobě, mechanici, strojní opracování a montáž středně těžkých dílců, práce na ručním lisu. Práce vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou spojená s přenášením břemen do 10 kg prodavači, lakýrníci, svařování, soustružení, strojové vrtání, dělník v ocelárně, valcíř hutních materiálů, tažení nebo tlačení lehkých vozíků. Práce spojená s ruční manipulací s živým břemenem, práce zdravotní sestry nebo ošetřovatelky u lůžka.

IIIa

Práce vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin občas v předklonu nebo vkleče, chůze -údržba strojů, mechanici, obsluha koksové baterie, práce ve stavebnictví - ukládání panelů na stavbách pomocí mechanizace, skladníci s občasným přenášením břemen do 15 kg, řezníci na jatkách, zpracování masa, pekaři, malíři pokojů, operátoři poloautomatických strojů, montážní práce na montážních linkách v automobilovém průmyslu, výroba kabeláže pro automobily, obsluha válcovacích tratí v kovoprůmyslu, hutní údržba, průmyslové žehlení prádla, čištění oken, ruční úklid velkých ploch, strojní výroba v dřevozpracujícím průmyslu.

IIIb

Práce vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin, trupu, chůze, práce ve stavebnictví při tradiční výstavbě, čištění menších odlitků sbíječkou a broušením, příprava forem na 15 až 50 kg odlitky, foukači skla při výrobě velkých kusů, obsluha gumárenských lisů, práce na lisu v kovárnách, chůze po zvlněném terénu bez zátěže, zahradnické práce a práce v zemědělství.

IVa

Práce spojená s rozsáhlou činností svalstva trupu, horních i dolních končetin - práce ve stavebnictví, práce s lopatou ve vzpřímené poloze, přenášení břemen o váze 25 kg, práce se sbíječkou, práce v lesnictví s jednomužnou motorovou pilou, svoz dřeva, práce v dole - chůze po rovině a v úklonu do 15°, práce ve slévárnách, čištění a broušení velkých odlitků, příprava forem pro velké odlitky, strojní kování menších kusů, plnění tlakových nádob plyny.

IVb

Práce spojené s rozsáhlou a intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin - práce na pracovištích hlubinných dolů - ražba, těžba, doprava, práce v lomech, práce v zemědělství s vysokým podílem ruční práce, strojní kování větších kusů.

V

Práce spojené s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin- transport těžkých břemen např. pytlů s cementem, výkopové práce, práce sekerou při těžbě dřeva, chůze v úklonu 15 až 30°, ruční kování velkých kusů, práce na pracovištích hlubinných dolů s ruční ražbou v nízkých profilech důlních děl.

 

  • Pracovní třídy I, IIa, IIb, IIIa

Povinný ochranný nápoj pro tuto pracovní třídu je přírodní minerální či pramenitá voda slabě mineralizovaná, případně voda, která splňuje stejné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky.

Z ochranných nápojů Catus tyto podmínky splňují slabě mineralizované ochranné nápoje v prášku Protect Monzun 10 g, Ravi Drink White, Exotic nebo Green 10 g či Protect Vitmin 20 g.

  • Pracovní třídy IIIb, IVa, IVb, V

Povinný ochranný nápoj pro tuto pracovní třídu je středně mineralizovaná přírodní voda, případně voda se stejnou mineralizací.

Pro tyto pracovní třídy nabízíme středně mineralizovaný ochranný nápoj v prášku Monzun Protect Mineral 10 g.

V našich ochranných nápojích z minerálů naleznete hořčík, vápník a draslík. Vitamíny mají zastoupení takovéto – vitamín C, E, D, K a vitamíny skupiny B.

Ochranný nápoj v jiných situacích

Zaměstnavatel má ale i další povinnosti, kdy musí poskytnout ochranný nápoj svým zaměstnancům:

  • při trvalé práci, která obnáší zátěž teplem a je zařazena do čtvrté kategorie práce - hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví,
  • při práci na venkovním pracovišti, kde je nutné udržet teplotu pod 4° C, například z důvodu technologického požadavku.

 certifikovane-ochranne-napoje-catus

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení