Ochranný nápoj a pitný režim na pracovišti– co to znamená a kdo ho má komu poskytovat?

Ochranný nápoj a pitný režim na pracovišti – co to znamená a kdo ho má komu poskytovat?

Často se setkáváme s tím, že lidé vůbec neznají pojem „ochranný nápoj“. Všichni jsme zvyklí na bezpečnost práce, víme, že máme například nosit reflexní vesty, ochranné rukavice, helmy, boty a tak dále, ale tím chráníme pouze svůj zevnějšek.

Ochranný nápoj zjednodušeně doplňuje minerály a vitamíny, které jsme ztratili například vlivem pocení při vysokých teplotách, či v důsledku namáhavé práce v náročném prostředí. Hodí se jak pro horníky v dolech, tak i pro pracovníky v kancelářích, kteří se ve vedru potí u svých počítačů. Vysoké teploty ale nejsou jedinou podmínkou, ochranný nápoj se poskytuje i při nízkých teplotách.

Ochranný nápoj tedy máme obdržet od zaměstnavatele a dle zákona se zaměstnancům poskytuje za účelem ochrany před účinky zátěže teplem nebo chladem. Nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více jak 6,5 % hmotnosti cukru, ale mohou v něm být obsaženy látky, které zvyšují odolnost lidského organizmu. Ochranný nápoj nesmí také obsahovat více jak 1% hmotnosti alkoholu. Pro zaměstnance mladší 18 let nesmí obsahovat alkohol žádný.

certifikovane-ochranne-napoje-catus-prace-1200x628

Je pitný režim to samé?

Mnohé svádí házet ochranný nápoj a pitný režim do jednoho pytle, ale není tomu tak. Pro každý název platí jiná pravidla a jiná legislativa.

Pitný režim pro zaměstnance znamená zásobování pracoviště pitnou vodou, ale ochranný nápoj je poskytován na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami. Pokud na Vašem pracovišti stačí mít pouze pitný režim, můžete si ho například zlepšit díky 50% sirupům z Vysočiny.

Co říká zákon o ochranném nápoji?

Ochranný nápoj je tedy takový nápoj, který je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům v případě, že jsou vystaveni nevyhovujícím mikroklimatickým podmínkám, a to v rozsahu a za podmínek, které určuje prováděcí předpis.

Bližší podmínky poskytování ochranných nápojů nalezneme v § 8 nařízení vlády č. 68/2010 Sb. nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

Jaký ochranný nápoj potřebujeme se dozvíme dle kategorií podle třídy a druhu práce. Část A nařízení vlády č. 68/2010 Sb. stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci. Kategorie jsou následující:

 

Třída práce

Druh práce

I

Práce vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou, kancelářské administrativní práce, kontrolní činnost v dozornách a velínech, psaní na stroji, práce s PC, laboratorní práce, sestavovaní nebo třídění drobných lehkých předmětů,

IIa

Práce převážně vsedě spojená s lehkou manuální prací rukou a paží, řízení osobního vozidla, a některých drážních vozidel, přesouvání lehkých břemen nebo překonávání malých odporů, automatizované strojní opracovávání a montáž malých lehkých dílců, kusová práce nástrojářů a mechaniků, pokladní.

IIb

Práce spojená s řízením nákladního vozidla, traktoru, autobusu, trolejbusu, tramvaje a některých drážních vozidel a práce řidičů spojená s vykládkou a nakládkou. Převažující práce vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou - dělnice v potravinářské výrobě, mechanici, strojní opracování a montáž středně těžkých dílců, práce na ručním lisu. Práce vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou spojená s přenášením břemen do 10 kg prodavači, lakýrníci, svařování, soustružení, strojové vrtání, dělník v ocelárně, valcíř hutních materiálů, tažení nebo tlačení lehkých vozíků. Práce spojená s ruční manipulací s živým břemenem, práce zdravotní sestry nebo ošetřovatelky u lůžka.

IIIa

Práce vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin občas v předklonu nebo vkleče, chůze -údržba strojů, mechanici, obsluha koksové baterie, práce ve stavebnictví - ukládání panelů na stavbách pomocí mechanizace, skladníci s občasným přenášením břemen do 15 kg, řezníci na jatkách, zpracování masa, pekaři, malíři pokojů, operátoři poloautomatických strojů, montážní práce na montážních linkách v automobilovém průmyslu, výroba kabeláže pro automobily, obsluha válcovacích tratí v kovoprůmyslu, hutní údržba, průmyslové žehlení prádla, čištění oken, ruční úklid velkých ploch, strojní výroba v dřevozpracujícím průmyslu.

IIIb

Práce vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin, trupu, chůze, práce ve stavebnictví při tradiční výstavbě, čištění menších odlitků sbíječkou a broušením, příprava forem na 15 až 50 kg odlitky, foukači skla při výrobě velkých kusů, obsluha gumárenských lisů, práce na lisu v kovárnách, chůze po zvlněném terénu bez zátěže, zahradnické práce a práce v zemědělství.

IVa

Práce spojená s rozsáhlou činností svalstva trupu, horních i dolních končetin - práce ve stavebnictví, práce s lopatou ve vzpřímené poloze, přenášení břemen o váze 25 kg, práce se sbíječkou, práce v lesnictví s jednomužnou motorovou pilou, svoz dřeva, práce v dole - chůze po rovině a v úklonu do 15°, práce ve slévárnách, čištění a broušení velkých odlitků, příprava forem pro velké odlitky, strojní kování menších kusů, plnění tlakových nádob plyny.

IVb

Práce spojené s rozsáhlou a intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin - práce na pracovištích hlubinných dolů - ražba, těžba, doprava, práce v lomech, práce v zemědělství s vysokým podílem ruční práce, strojní kování větších kusů.

V

Práce spojené s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin- transport těžkých břemen např. pytlů s cementem, výkopové práce, práce sekerou při těžbě dřeva, chůze v úklonu 15 až 30°, ruční kování velkých kusů, práce na pracovištích hlubinných dolů s ruční ražbou v nízkých profilech důlních děl.

 

  • Pracovní třídy I, IIa, IIb, IIIa

Povinný ochranný nápoj pro tuto pracovní třídu je přírodní minerální či pramenitá voda slabě mineralizovaná, případně voda, která splňuje stejné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky.

Z ochranných nápojů Catus tyto podmínky splňují slabě mineralizované ochranné nápoje v prášku Protect Monzun 10 g, Ravi Drink White, Exotic nebo Green 10 g či Protect Vitmin 20 g.

  • Pracovní třídy IIIb, IVa, IVb, V

Povinný ochranný nápoj pro tuto pracovní třídu je středně mineralizovaná přírodní voda, případně voda se stejnou mineralizací.

Pro tyto pracovní třídy nabízíme středně mineralizovaný ochranný nápoj v prášku Monzun Protect Mineral 10 g.

V našich ochranných nápojích z minerálů naleznete hořčík, vápník a draslík. Vitamíny mají zastoupení takovéto – vitamín C, E, D, K a vitamíny skupiny B.

Ochranný nápoj v jiných situacích

Zaměstnavatel má ale i další povinnosti, kdy musí poskytnout ochranný nápoj svým zaměstnancům:

  • při trvalé práci, která obnáší zátěž teplem a je zařazena do čtvrté kategorie práce - hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví,
  • při práci na venkovním pracovišti, kde je nutné udržet teplotu pod 4° C, například z důvodu technologického požadavku.

 certifikovane-ochranne-napoje-catus

Zpět do obchodu